انتشار فراخوان جدید پروژه‌ی «چهارفصل تئاتر ایران»

انتشار فراخوان جدید پروژه‌ی «چهارفصل تئاتر ایران»

تازه‌ترین فراخوان پروژه‌ی «چهارفصل تئاتر ایران» با عنوان «تئاتر و جامعه‌ی سالم» از سوی دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنر‌های نمایشی حوزه‌ی هنری منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، فراخوان فصل یازدهم از پروژه‌ی ملی جامع آموزش درام نویسی چهارفصل تئاتر ایران از طرف دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنر‌های نمایشی حوزه‌ی هنری با عنوان «تئاتر و جامعه‌ی سالم» منتشر شد.

در متن این فراخوان چنین آمده است:

آنچه در رهگذر تاریخ به یاد ماست و به یاد ما می‌ماند، نگاهِ مُصلح تئاتر به جامعه‌ی پیرامون خود بوده است. درام‌های کلاسیک یونان باستان تا آثار دوران رنسانس و نئوکلاسیک و بعد قرن بیستم مسیری را در برابر دیدگان ما در برخورد و مواجهه با تئاتر و مسئولیت‌ها و شکل حضورش در اجتماع بشر می‌گشاید که خود به خود در خصوص کار ویژه و نقش تئاتر در قرن بیست و یکم و دهه‌های نخست هزاره‌ی سوم تلنگری عظیم می‌خوریم و در مورد رسالت خودمان دچار پرسش‌های جدی می‌شویم.

تئاتر بوده و هست تا اجتماعی که زادگاهِ این اثر است، جامعه‌ای درست‌تر، شایسته‌تر، کم نقص‌تر و در یک کلام «سالم‌تر» شود. بر ذمه‌ی ما و آثار ماست که از هر دریچه‌ای که می‌توانیم و دوست داریم، در نمایشنامه‌های خود به مصادیق و مضامینی بپردازیم که یا جای خالی‌شان تنِ جامعه‌ی ما را آزرده کرده و یا حضور نادرستشان شایسته‌ی نقد جدی است. وظیفه‌ی تئاتر از دیرباز تغییری نکرده؛ راهبری سنجیده و سازنده جامعه به طرف فضایی ایمن‌تر و جایی درست‌تر و بایسته‌تر.

دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنر‌های نمایشی حوزه هنری، از کلیه‌ی علاقمندان نو قلمِ درام نویسی و یا مجربترین این عرصه دعوت می‌کند، در گام یازدهم از دور نوین این پروژه‌ی آموزشی که به طور مشخص نظر به خارج از پایتخت و تقویت بنیه‌های درام نویسی با سیاست مرکز گریزی دارد، با ارسال ایده‌های بسیار موجز خود (از پنج خط تا دو صفحه) که حاوی مضمون مرتبط به توضیحات این فراخوان و عنوانِ «تئاتر و جامعه‌ی سالم» باشد به آدرس الکترونیکی: ۴fasl.drama@gmail.com   در این محفل آموزشی شرکت کنند.

امیدواریم این فصل هم بتواند مثل فصول پیشین پر بار باشد و راه به آراسته شدن به زیور طبع بیابد و اینگونه برای آیندگان بماند. مجموعه کتاب‌های «فصل سفید» که حاوی خروجی‌های این پروژه ملیِ آموزشیِ هنری است یادگار فشردن دست علاقمندان این حرفه و این هنر انسان ساز توسط دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنر‌های نمایشی حوزه هنری است.

در آخر لازم به ذکر است که این ایده‌ها که باید حداکثر تا ۲۵ خرداد ماه ۱۴۰۲ به دبیرخانه‌ی دائمی پروژه ارسال شود، بدون محدودیت ژانر، مکتب، دوره‌ی تاریخی و... پیش بینی شده اند و کاملا وابسته به سلیقه‌ی شرکت کنندگان خواهد بود.

این پروژه‌ی آموزشی در دور نوین خود با حمایت مرکز هنر‌های نمایشی حوزه‌ی هنری با مدیریت و هدایت «ایوب آقاخانی» از سال ۱۳۹۶ آغاز به کار کرده و تاکنون انتشارات سوره مهر چهار کتاب با عنوان «فصل سفید» منتشر کرده که جمعا حاوی ۱۲ نمایشنامه با پنج محوریت مضمونی «ایران در بستر تاریخ»، «کمدی در تئاتر»، «شهدای مقاومت»، «خانواده در تئاتر» و «مدافعان سلامت» است که همگی عناوین فصل‌های مختلف برگزار شده از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ به شمار می‌روند و از ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۲ در عناوین و مجلد‌هایی متفاوت به چاپ خواهند رسید.

۰ ۰ ۰ دیدگاه

دیدگاه‌ها

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

اخبار فراخوان ها ، جشنواره ها و نمایشگاه های هنری و ادبی

دسته‌بندی
آخرین مطلب
پربیننده ترین مطالب
بایگانی